Od roku 2001 se pravidelně koná v květnu Evropský den melanomu. Jedná se o celoevropskou edukativní kampaň k prevenci kožních nádorů, jejíž nejúčinnější cestou je osvěta, která vede lidi k tomu, aby prováděli samovyšetření, chránili se proti slunci a zároveň aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky kůže.
Přijďte na kontrolu znamének! PREVENCE JE DŮLEŽITÁ.
V rámci této jsou pro Vás otevřeny Ambulance, kde se můžete registrovat k BEZPLATNÉ PROHLÍDCE.
Tato preventivní akce se koná i ve vybraných městech například.
7.5. 2024 v čase 7:30 – 16 hod v EUC Klinice Ústí nad Labem.
Tradičně se k této akci připojí Uherskohradišťská nemocnice, kde bezplatné vyšetření probíhá 13.5.2024 v čase 8 – 13 hod.
13.-14.5. 2024 v čase 9 – 16 hod v Pardubicích přímo v Palace Pardubice.
17.5. 2024 v čase 8:30 – 12:30 a 13:00 – 14:45 hod v nemocnici v Kolíně.
29.5.2024 v čase 9 – 15 hod se můžete nechat vyšetřit v nemocnici v Břeclavi.
Další termíny a místa konání naleznete zde:
https://www.cpzp.cz/spoluprotimelanomu/
Proč je důležitá prevence?
Pigmentové změny na kůži by nikoho neměly nechat v klidu, může z nich vzniknout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom, u něhož velikost již několika milimetrů znamená pokročilé stadium nemoci a menší naději na vyléčení. Vyšetření dermatologem by tak měli podstoupit všichni, u nichž se objeví nové pigmentové útvary na kůži nebo stávající změny mění svůj charakter.
Melanom je nejzávažnějším typem rakoviny kůže. Melanom je způsobem slunečními paprsky, tedy především jejich UVB složkou, které poškozují DNA melanocytů a ty se poté nekontrolovatelně množí a tvoří kožní nádor- melanom. Melanom se nejčastěji objevuje na kůži, ale může se vytvořit i na sliznici či v oku. Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze.
Hlavním důvodem, proč brát maligní melanom opravdu vážně je ten, že se jedná o jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, který dokáže skrytě metastázovat do všech důležitých orgánů, jako jsou například plíce, střeva nebo mozek.
Proč vzniká kožní melanom
Jasnou příčinu vzniku melanomu se vědcům zatím odhalit nepodařilo, jisté ale je, že riziko jeho vzniku výrazně zvyšuje vystavení pokožky UV záření, a to jak tomu ze slunce, tak i například ze solárií a jiných podobných přístrojů.
Jak vypadá kožní melanom
Zpozornět bychom měli v případě, že nějaká z pigmentových skvrn (ať už nově vzniklá nebo stará) vykazuje některý z těchto symptomů:
- je vícebarevná, například jsou některé její části až černé, zatímco jiné mají jen světle hnědou barvu. Barvy se navíc mohou měnit,
- je asymetrická,
- má nepravidelné okraje,
- není ostře ohraničená od svého okolí,
- samovolně krvácí,
- je větší než 5 mm,
- roste.
Co je skrytý melanom?
Melanom se obvykle vyvine na místech, které bývají nejvíce vystaveny slunečnímu záření, jako jsou paže, nohy, obličej nebo záda. Vedle toho se ale tento nádor může objevit i na místě, které je vystaveno slunci jen málo nebo dokonce vůbec. Skrytý melanom se objevuje například v prostorech mezi prsty na rukách i nohách, na chodidlech, na kůži ve vlasech nebo genitáliích, a to zejména u lidí s tmavší pokožkou.
Mezi skryté melanomy také patří:
- melanom pod nehtem – jde o poměrně vzácnou formu melanomu, která se může objevit jak pod nehty na rukou, tak pod nehty na nohou. Častěji se objevuje u Asiatů, Afroameričanů a lidí s tmavým pigmentem kůže. Melanom pod nehtem obvykle vypadá jako krevní sraženina.
- melanom na rtu – tento druh melanomu se vyvíjí na sliznici úst, někdy také nosu a zároveň jde o stejný druh nádoru, který se může rozvinout v jícnu, konečníku, močových cestách či pochvě. Melanom na rtu zpočátku vypadá jako aft, na rozdíl od něj se však dlouho nehojí a přerůstá ve velmi bolestivý vřed.
- melanom v oku – oční nebo také uveální melanom je nejčastějším a zároveň i nejvážnějším očním nádorem. Postihuje zpravidla dospělé ve věku 50 – 60 let, častěji přitom muže. Zpočátku nemá žádné příznaky, ale s postupným růstem dochází k takovým poruchám, jako je snížení ostrosti vidění či výpadky zorného pole. Někdy také nastane odchlípnutí sítnice, jež se projevuje jako blesky a jiskření a zároveň se mohou objevit bolesti oka.
Rizikové faktory melanomu
Vznik melanomu je především způsobem nadměrným a nechráněným vystavováním na slunci. Vznik tomuto onemocnění dává zejména slunění se mezi 10. a 15. hodinou odpolední a nedostatečné používání krémů s UV filtry a nebo používání krémů s příliš nízkými filtry.
Uvádí se však také, že ani používání dostatečného množství vhodných opalovacích přípravku nás při dlouhém opalování neochrání před melanomem. Opalovací přípravky totiž jen uměle prodlužují dobu, kterou můžeme strávit na slunci bez toho, abychom se spálili. Nezabrání však zcela negativním účinkům ultrafialového záření na pigmentové buňky.
Obecně mají větší sklon k melanomu lidé se světlejší kůží a světlými nebo zrzavými vlasy ( kožní fototyp I a fototyp II) a také lidí s větším počtem mateřských znamének.
Větší sklon k tomuto typu kožního nádoru mají také lidé, kteří se v dětství nebo mládí rozsáhle nebo často na slunci spálili. Toto je velmi zásadní faktor, protože je dokázáno, že více než chronické opalování je nebezpečné pro vznik melanomu spálení, když je kůže nejcitlivější – tedy v prvních zhruba 18 letech života.
Větší riziko onemocnění melanomem mají lidé, u kterých někdo v rodině trpěl tímto kožním nádorem. A také ti, u kterých se melanom objevil již v minulosti. Ti mají až desetkrát větší šanci znovu melanom dostat, než ti, kteří jím ještě netrpěli. Občas se na vzniku melanomu podílí i oslabený imunitní systém člověka.
Prevence vzniku melanomu
Zamezit vzniku melanomu sice nelze, ale riziko jeho vzniku je možné výrazně snížit, pokud budete dodržovat následující:
- zejména v letních měsících se vyhýbejte přímému slunečnímu záření mezi 11:00 a 15:00 hodinou, to je totiž doba, kdy na zemský povrch dopadá nejvíce UVB paprsků, které způsobují melanom. V tuto dobu je vhodné se pohybovat ve stínu stromů, slunečníku nebo vevnitř budov.
- k ochraně pokožky v létě používejte opalovací prostředky s ochranným faktorem alespoň SPF 30. Obecně je známo, že přípravek bychom měli aplikovat alespoň dvacet minut před tím, než jdeme na slunce. Dále bychom měli aplikovat v dostatečné míře a na suchou a čistou pokožku, aby se mohl řádně vstřebat. Pokud vystavování na slunci střídáme s pobytem ve vodě, je nutné používat krémy, které jsou vodě odolné (water-resistant nebo water-proof), protože i vodou prochází značná část UV paprsků. Po vylezení z vody je nutné ochranný krém na suchou kůži aplikovat znova. A i když se nekoupeme, tak je vhodné vrstvu krému zhruba každé dvě až tři hodiny obnovovat, protože pocením a otíráním pokožky se z nás krém postupně smývá.
- chránit pokožku můžete i oděvem. K dostání je dokonce oblečení se speciálními ochrannými filtry, které nepropouští UV záření.
- používejte sluneční brýle s UV filtrem,
- vyhýbejte se soláriím,
- alespoň jednou ročně zajděte na preventivní vyšetření dermatoskopem.
Příznaky a projevy melanomu
Melanom může mít různé podoby. Může se šířit buď po povrchu nebo mírně do výšky. Pokud se začne tvořit na původní zdravé kůži, projevuje se nejprve jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje.
Pokud se tvoří na základě mateřského znaménka, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti.
Rozlišujeme čtyři typy melanomu:
1. Povrchově se šířící melanom
Tato forma melanomu je nejrozšířenější (tvoří zhruba 65% všech melanomů). Roste nejdřív po povrchu, později začne prostupovat do hlubších vrstev pokožky. Tato forma vypadá jako hrbolek na tmavě hnědé až černé nepravidelné plošce.
2. Nodulární melanom
Podle statistik tato forma tvoří zhruba 20% všech melanomů. Je pro něj typické, že se od začátku projevuje jako vyvýšenina na kůži. To znamená, že nádor postupuje do větší hloubky kůže.
3. Lentigo maligna melanom
Tato forma melanomu se objevuje zejména u starších osob. Projevuje se jako plošky, na kterých se střídají světlejší a tmavší tóny hnědé.
4. Akrolentiginózní melanom
Tato forma vzniká především na vzdálenějších částech těla jako například na dlaních, chodidlech nebo pod nehty. Zpočátku tento druh melanomu můžeme zaměnit za bradavici, modřinu nebo mozol.
Léčba
Úspěšnost léčby melanomu závisí především na velikosti nádoru a na stádiu v jakém se nachází, ale roli hraje i celkový zdravotní stav pacienta a jeho věk.
Léčba melanomu v raném stádiu obvykle zahrnuje chirurgické odstranění postižené tkáně a jejího následného rozboru. Nádor tím může být zcela odstraněn bez potřeby následné léčby.
Zároveň ale biopsie může odhalit, že se nádor rozšířil až za kůži. V takovém případě je pak nutné absolvovat preventivní rentgen, ultrazvuk či krevní testy a případně zahájit další léčebné postupy.
Jak si mohu pomoci sám
Měli bychom se naučit si sami pravidelně vyšetřovat svoji kůži. Můžeme tím včas rozpoznat rizikový útvar a předejít tak komplikovanému léčení pokročilého nádoru. Uvádí se, že bychom se měli prohlížet třikrát do roka a každé vyšetření nám zabere zhruba pět minut.
Nepotřebujete k tomu víc než zrcadlo, malé zrcátko a dobře osvětlenou místnost. Pokud na sobě objevíme, že se nám mateřské znaménko zvětšuje či mění tvar nebo barvu, nebo se nám na kůži objevila nová skvrna, neváhejte a okamžitě navštivte lékařskou pomoc. Jedná- li se totiž o maligní melanom, je nutné, aby ho lékař okamžitě odstranil.
U samovyšetřování se můžeme řídit následujícími body, které nám mohou alespoň orientačně říct, zda se jedná o zhoubný nádor či ne.
Symetrie: pokud je znaménka naprosto kulaté, je velmi velká pravděpodobnost, že to není melanom
Ohraničení: pokud je znaménko neostře ohraničené, je podezřelé
Průměr: pokud je znaménko větší než půl cm a nebo u něj pozorujeme zvětšení, je pravděpodobně zhoubné
Barva: pokud je znaménko černé, anebo má více barev, je podezřelé
Povrch: pokud na znaménku pozorujete drobné hrbolky, může se jednat o zhoubný nádor
Zdroj: https://nemoci.vitalion.cz/melanom/