Představte si, že jste na dovolené u moře, slunce svítí a vy se chystáte strávit celý den na pláži. Jste plni očekávání, jak si užijete sluneční paprsky a odpočinek. Ale zároveň se vám honí hlavou otázka: Jak se opálit, aniž bych se spálil? Odpověď na tuto otázku spočívá ve vašem fototypu pleti.

Fitzpatrickova škála fototypů je numerické klasifikační schéma barvy kůže, které vyvinul v roce 1975 Thomas B. Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu. Jeho první snahou bylo vyvinout škálu, která by dokázala předpovědět reakci pleti podle její barvy na osvícení ultrafialovým zářením.

Typy fototypů

Rozlišujeme 4 základní fototypy (někdy se uvádí 6 fototypů).

Fototyp 1

Kůže: bílá

Pihy: velmi mnoho

Vlasy: zrzavá a velmi světlá blond

Oči: modré, světle šedé/zelené

Reakce na slunce: úpal – vždy, těžký, bolestivý

Opálení: žádné, jen zarudnutí, kůže se loupe

Vlastní ochrana na slunci: 5 až 10 minut

Pro lidi tohoto typu pleti je opalování většinou problémem, spíše by se neměli opalovat vůbec. Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o fototyp 1 je ochrana před sluncem. Sluneční záření je pro fototyp 1 jako déšť na papírovou loďku – může ji snadno poškodit a zničit. Proto je důležité používat opalovací krém s vysokým faktorem ochrany SPF 50 a aplikovat ho pravidelně během celého dne.

Dalším důležitým aspektem péče o fototyp 1 je hydratace. Hydratační krémy a séra jsou pro fototyp 1 jako zázračný elixír života, který pomáhá udržovat pleť pružnou, zdravou a odolnou vůči vnějším vlivům.

Fototyp 2

Kůže: světle béžová,

Pihy: několik

Vlasy: blond až hnědé

Oči: modré, zelené, šedé

Reakce na slunce: úpal – často, těžký, bolestivý

Opálení: málo, jen zarudnutí, kůže se loupe

Vlastní ochrana na slunci: 10 až 20 minut

Pokud patříte do skupiny fototyp 2, jistě jste si všimli, že vaše kůže má tendenci snadno spálit a opalovat se pomalu. To je dáno nižší produkcí melaninu, pigmentu, který chrání kůži před škodlivým ultrafialovým zářením. Nezoufejte! I pro vás existují způsoby, jak si užít slunce a získat zdravě opálenou pleť.

Při opalování je důležité postupovat opatrně a postupně navyšovat dobu strávenou na slunci. První dny ideálně 10-15 minut, a poté se vraťte do stínu nebo se ochraňte oblečením. Tímto způsobem si vaše kůže zvykne na sluneční záření a začne produkovat více melaninu. Během těchto krátkých opalovacích seancí nezapomeňte použít dostatečnou ochranu proti slunci. Pro fototyp 2 se doporučuje použít opalovací krém s faktorem SPF 30 nebo vyšším. Aplikujte ho 20 minut před vystavením slunci a opakujte každé 2 hodiny, nebo po koupání či pocení.

Po dni stráveném na slunci dopřejte své pleti hydrataci a regeneraci. Použijte chladivý a hydratační after-sun gel, panthenol nebo aloe vera, které pomohou uklidnit pokožku a podpořit její obnovu.

A konečně, buďte trpěliví. Opálení pro fototyp 2 je proces, který vyžaduje čas a opatrnost. Může trvat několik dní, než se vaše kůže začne zbarvovat do zlatavě hnědých odstínů. Ale věřte, že stojí za to počkat a postupovat pomalu, než riskovat spáleniny a dlouhodobé poškození pokožky.

Fototyp 3

Kůže: béžová, světle hnědá

Pihy: málo

Vlasy: tmavě plavé, hnědé

Oči: zelené, hnědé

Reakce na slunce: úpal – zřídka, mírný

Opálení: průměrné

Vlastní ochrana na slunci: 20 až 30 minut

Fototyp 3 dokáže skloubit výhody snadného opalování s menším rizikem poškození pokožky. Správná péče a ochrana před sluncem umožňuje lidem s tímto fototypem užívat si sluneční svit bez obav o zdraví své pleti. Nicméně, i když lidé s fototypem 3 mají určitou výhodu v tom, že se mohou opalovat snadněji než ostatní, je důležité si uvědomit, že stále potřebují chránit svou pokožku před škodlivými účinky slunečního záření. To znamená používat opalovací krém s dostatečným faktorem SPF 20-30.

Ani u fototypu 3 nesmíme zapomenout na prevenci předčasného stárnutí pleti. Ačkoli tento fototyp má vyšší přirozenou ochranu proti slunci, dlouhodobé vystavení UV záření může způsobit vrásky a pigmentové skvrny. Použití kvalitního opalovacího krému s ochranou proti UVA a UVB paprskům, stejně jako nošení klobouku, slunečních brýlí a dostatečná hydratace, pomáhá chránit pleť před předčasným stárnutím.

Fototyp 4

Kůže: světle hnědá

Pihy: žádné

Vlasy: tmavě hnědé

Oči: tmavé

Reakce na slunce: úpal – takřka nikdy

Opálení: rychlé a hluboké

Vlastní ochrana na slunci: 40 minut

Kůže fototypu 4 má větší množství melaninu, což jí dává přirozenou ochranu proti slunečnímu záření. Díky tomu se lidé s fototypem 4 snadno opalují a mají menší riziko spálení. Ačkoli fototyp 4 má menší riziko spálení, stále je důležité chránit pleť před škodlivým ultrafialovým zářením. Používejte opalovací krém s minimálním faktorem SPF 15 a nezapomeňte ho aplikovat i na oblasti, které jsou často opomíjeny, jako jsou uši, krk, dlaně a chodidla.